Revizia tehnica auto din stinga Nistrului (Transnistria)

10 mai 2017 125

Buna seara. Pe data de 10/05/2015 am avut accident rutier in care am fost socotit vinovat. Accidentul a fost in orasul Orhei, automobilul e inregistrat in stinga Nistrului (orasul Ribnita), asigurat la compania ASITO. Acum sunt chemat la judecatoria or. Orhei. Dupa cum am inteles din documentele primite, revizia tehnica compania ASITO nu o admit si ma obliga sa achit suma care a fost platita pagubitului 2 ani in urma. Ma pot eu cumva apara?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

buna ziua. Dar cum au acceptat ei revizia tehnica atunci cind ati incheiat contractul de asigurare? Nu cred ca problema e in revizia tehnica. ASITO au actionat in judecata dat fiind faptul ca Dvs ati fost considerat vinovat de producerea accidentului. In aceste cazuri, compania de asigurari are dreptul la... mai detaliat regres, adica dreptul de a solicita de la Dvs recuperarea sumelor platite de ASITO celuilalt sofer pe care l-ati tamponat. Trebuie sa va adresati la un avocat, pentru a evalua cit de posibila este o aparare in acest caz. Succes!

11 mai 2017

Nu despun pe finance pentru advocat, sunt de pe partea stinga a Nistrului si activez tot aici, unde e criza de valuta/ Deja am pierdut in judecatoria si miau spus ca trebuie sa plates, dar eu nu sunt deacord si nii posibilitate nu am a achita... oare ma vor inchide?

18 mai 2017