Revizia tehnică expirată si placuta de înmatriculare ridicată

10 martie 2021 93

Am fost oprit de poliție mi s-a întocmit proces verbal pentru revizie tehnică expirată. Dupa care, agentul de poliție a demontat o placuta de înmatriculare și a spus: dupa ce faci revizia tehnică, vii la birou si îti restitui placuta de înmatriculare. Eu acum nu am posibilitate sa fac revizia tehnică pentru ca este scumpă - vreo 2.500 lei. Am hotărât să achit amenda și sa nu circul cu această mașină, sa o vând așa cum este. Vreau doar să recuperez placuta de înmatriculare ridicată, ca să nu depind de poliție la momentul vânzării masinii. După ce achit amenda, eu am dreptul să recuperez placuta de înmatriculare ridicată, fara a face revizia tehnică? Agentul de poliție a spus ca poate sa facă ca nu mai vad placuta până nu va fi masina in regulă. Agentul de poliție are dreptul să rețină placuta de înmatriculare pe o durată lunga de timp?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Inspectorul a ridicat plăcuţa cu numărul de înmatriculare ca măsură de siguranţă, pentru a nu avea posibilitate să exploataţi autovehiculul. Nu există un termen de reţinere a plăcuţei, de regulă se reţine pînă la efectuarea reviziei tehnice.

11 martie 2021