Rezilierea contractului

6 ianuarie 2021 24

Am cumpărat telefon in rate. E posibil sa reziliez contractul daca nu au trecut 14 zile și să achit suma telefonului fara toate procentele?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Este posibil.
Daca aveti nevoie de asistenta la intocmirea notificarilor necesare, puteti sa ma contactati la email office.potirniche@yahoo.com

8 ianuarie 2021
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Ina.

Într-adevăr, Legea privind protecția consumatorilor prevede dreptul de a rezilia contractul de vânzare cumpărare în termen de 14 zile, însă sunt prevăzute și o listă de bunuri, returnarea cărora nu este posibilă dacă acestea sunt de calitate corespunzătoare.

Dacă bunul achiziționat de dumneavoastră nu se află în anexa Legii 105/2003,... mai detaliat atunci vânzătorul va suporta toate cheltuielelile aferente achiziționării bunului.

Anexa o puteți consulta aici: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110237&lang=ro#

Mult succes.

8 ianuarie 2021