Rezilierea contractului de studii

26 februarie 2021 27

Bună ziua! Sunt studentă în anul I la actorie, Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, secția buget. Vreau să-mi retrag actele. Administrația instituției spune că trebuie să achit o sumă de 20-30 de mii de lei pentru studiile pe care le-am făcut până acum. Dacă merg în instanță, am vreo șansă să câștig procesul?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua Elena. De regulă studiile finanţate de la buget sunt condiţionate de careva obligaţii ale studentului, în cazul dvs. trebuie să fie specificat în contractul de studii încheiat cu Academia, în asemenea mod ei trebuie să se adreseze în instanţă pentru recuperarea cheltuielilor de studii.

27 februarie 2021