Rezilierea contractului cu compania de termopane

18 martie 2021 18

Bună ziua. Am incheiat un contract cu o companie de termopane care trebuie să-mi furnizeze 10 articole. Termenul de livrare a fost depășit cu mai mult de o lună, dar ei tot nu vin și mă amână de la o săptămână la alta și inventează diverse motive numai ca să nu vină să le instaleze. Cum sa procedez că să recuperez banii și să anulez contractul? Ajutați-mă, vă rog. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urmează prioritar de studiat contractul, în caz de neexecutare, ar fi cazul de înaintat o notificare cu enunțarea faptului încetării raportului contractual și obligația de a restitui suma achitată.
Daca nu se reacționează, vă puteți adresa in instanța de judecată, pentru încasare forțată inclusiv și a penalităților contractuale sau legale.

19 martie 2021