Rezilierea contractului de catre insitiutia financiara de microfinantare

16 decembrie 2019 108

La rezilierea contractului de catre o institutie financiara de microfinantare, de ce nu transmit dosarul in judecata ca ulterior sa fie preluat de executori, ci doar adauga penalitati exagerate? Este in legislatia financiara stipulat asa termen? Penalitatile deja depasesc costul total al creditului. Si fac presiuni prin sunete la serviciu, la parinti... Cred ca e un abuz si metode ilegale, doar pentru a scoate sume uriase cu titlu de penalitati.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Victoria,

Este abuzivă calcularea penalităților după reziliere. La fel, dacă penalitățile sunt exagerate ele pot fi parțial reduse în instanța de judecată.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

17 decembrie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Aceștia deseori se folosesc de dreptul lor raportat la termenul de prescripție de 3 ani care îl au la dispoziție pentru a se adresa în instanța de judecată.

17 decembrie 2019