Rezilierea contractului de comodat

19 februarie 2018 237

Ce sa fac sa reziliez contractul de comodat a unui imobilul? Imobilul jumatate s-a naruit, in cealalta parte de casa traieste comodatarul. Vreau sa stric casa sa fac alta, dar nu pot din cauza contractului.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna. Vă adresați la notarul de preferință acel care a autentificat acest contract de comodat și conform prevederilor Capitolului VI din Codul Civil RM 9art.art. 859 866 puteți rezilia acest contract de comodat.

19 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Vedeți ce prevede contractul Dvs. de comodat cu privire la rezilierea contractului.
În orice caz, urmează să notificați persoana despre rezilierea contractului și data la care va înceta contractul. Puteți semna un acord de reziliere cu acea persoană în care la fel indicați termenul limită până când persoana să părăsească... mai detaliat încăperea și să-și ridice de acolo toate bunurile având în vedere că bunul va fi demolat.
În cazul în care persoana totuși refuză, o să fiți nevoiți să vă adresați în instanța de judecată cu o acțiune privind rezilierea contractului și evacuarea acesteia.

19 februarie 2018