Rezilierea contractului de vânzare-cumpărare a imobilului

12 aprilie 2021 71

Am vândut casa. Ne-am înțeles cu cumpărătorul că las mobila care nu îmi trebuie. Eu am lăsat o cameră mobilată și 2 mese. Conflictul s-a iscat initial de la aceea ca nu le-am lăsat măcar o bucătărie și plita, și s-a ajuns ca vor 3.000 euro pentru toată mobila din casă și ca voi fi dată și la poliție dacă nu rezolvăm. Ce să fac?

Jurist comments 3

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă nu este specificat în contractul de vânzare-cumpărare referitor la mobilă atunci dvs. nu sunteți obligată la nimic.

12 aprilie 2021

Mulțumesc mult de raspuns.
Dar totuși acesta e motiv temeinic pentru rezelierea contractului?

12 aprilie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

În general nu există un motiv de rezoluțiune a contractului.

12 aprilie 2021