Ridicarea numerelor de inmatriculare

25 octombrie 2017 167

Buna ziua. In ultimul timp agentii de circulatie (patrulare) practica tot mai des ridicarea numerelor de inmatriculare la autovehiculele parcate (stationate) neregulamentar. Se stie ca potrivit Regulamentului circulatiei rutiere (art. 121), se pot ridica numerele doar in anumite cazuri, printre care nu se regaseste parcarea sau stationarea neregulamentara. Intrebare - de ce totusi agentii de circulatie practica acest lucru, poate exista si un alt act normativ care permite acest mod de sanctionare? Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

În conformitate cu art.439 alin.2 Cod contravenţional, "Vehiculul poate fi adus la staţia de parcare specială sau pe teritoriul subdiviziunii de poliţie şi în cazul în care:
a) staţionarea lui poate genera un pericol iminent pentru interesul public;
b) a fost lăsat într-un loc... mai detaliat interzis pentru parcare.
Iar, potrivit alin.7 al aceluiaşi articol, "În cazul indicat la alin.(2) lit.b), folosirea vehiculului poate fi interzisă şi prin ridicarea plăcilor cu numărul de înmatriculare".

P.S. Norma de la alin.7 art.439 Cod contravenţional e în vigoare din 16 martie 2017, de aceea şi abundenţa aplicării în prezent a măsurii sus-indicate.

26 octombrie 2017

Merci mult pentru raspuns promt.

26 octombrie 2017
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Agentii de circulaţie practică acest lucru deoarece întocmește un proces verbal cu privire la contravenție pentru încălcarea comisă, parcarea neregulamentară, conform art 439.alin.2 al Cod contravenţional

26 octombrie 2017