Ridicarea sechestrului pe bunul imobil

28 martie 2018 209

M-am adresat la Cadastru dupa un certificat și am aflat ca in virtutea unei încheieri a Jud. Botanica, imobilul meu se afla sub sechestru din anul 2001. In perioada acea eu am avut un credit. Banca s-a adresat in judecata, iar judecata, in scopul asigurarii creditului, a dispus aceasta procedura. Tot atunci creditul a fost achitat de mine la banca integral. Insa sechestrul n-a fost ridicat. Acum am fost la jud. Botanica si am facut copii la documentel din arhiva, m-am adresat la banca dupa un certificat despre achitarea creditului, insa banca nu poate gasi documentele. Va rog, spuneti-mi ce sa fac eu acum si cum poate fi rezolvata intrebarea in cauza. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cazul dat ar urma sa va adresați la executorul judecătoresc care a aplicat sechestrul in scopul asigurării acțiunii sau executării hotărârii judecătorești și să îi cereți ridicarea sechestrului.
Totodată depuneți asemenea cerere și la banca dată, în cazul în care aceștia nu soluționează problema va adresați în instanța de... mai detaliat judecată împotriva băncii și atrageți ca intervenit accesoriu executorul judecătoresc.
Cereti anularea sechestrului aplicat.

28 martie 2018