Riscuri pentru chiriasi fara contract de chirie

26 aprilie 2017 277

In calitate de chirias al unui apartament, ce riscuri pot fi tinind cont ca nu am incheiat contract de chirie cu stapinii apartamentului? Pot fi tras la raspundere?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Buna ziua.
Riscul principal ar putea fi ca nu aveti certitudine cu privire la conditiile contractului de locatiune / chirie a spatiului locativ (pret, perioada etc.) si in caz de litigiu sa fie greu de demonstrat circumstantele relevante. Detalii despre locatiunea spatiului locativ le puteti gasi in Legea cu privire... mai detaliat la locuinte http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=358764 . Daca Va referiti la raspundere administrativa sau penala, din cite cunosc astfel de raspundere pentru nerespecatarea formei scrise a contractului de chirie nu exista.

26 aprilie 2017