Rog ajutorul

3 august 2018 973

Buna ziua. Vin cu rugamintea pentru o consultatie. Sotia a depus cerere de divort, dupa aprox. 4 luni instanta a luat decizia in favoarea sotiei (divort, stabilirea locului de trai al copiilor si pensia lunara p/u copii). Toate acestea s-au hotarat in absenta mea la ultima sedinta din 31.07.18, necatand la faptul ca cu 1-2 zile inainte am anuntat prin intermediul email instanta despre faptul ca nu ma voi putea prezenta la sedinta. Tin sa mentionez faptul ca dupa prima sedinta de medieire am prezentat instantei explicatile mele, plus cerere de deparatajare a venturilor/bunurilor acumalate pe parcursul casatoriei - 12 ani. Tin sa mentionez pe tot parcursul a 12 ani, sotia s-a aflat in concedii de ingrijire a celor 3 copii pe care ii avem, deci tot venitul familal, achizitia binurilor a fost din munca mea. Pana la moment sotia a refuzat dreptul meu de vizitarea a copiilor. Remarc faptul ca este explicatie a sotiei si a fiicei, copilului mai mare, referitor la faptul ca violenta nu a fost si copilul doreste sa traiasca impreuna cu tatal.
Vin cu apelul la consultatie:
1. Referitor la impartirea bunurilor comune (tin sa mentionez ca dansa nu mi-a intors toate bunurile personale inclusv actele personale, necatand la faptul ca a promis in fata politistului ca o va face). Amintesc ca am cerut prin cerere instantei referitor la faptul dat. Ori trebuie se depun o cerere separata p/u alt dosar?
2. Sotie este nativa din or. Ungheni, respectiv tata sau are influeinta la persoane cu luarea deciziilor in oras. Este posibil sa atac hotararea judecatii si sa cer examinarea dosarului in Chisinau, daca da, ce trebuie sa intreprind p/u aceata?
3. Care este perioada maxima (ore-zile) p/u stabilirea graficului de intrevederea copiilor ca sa solicit la asistenta sociala. Iarasi o sa fie presiune sau mai bine zis decizie luata in favoarea solicitarii sotiei.
Si in final mentionez faptul ca imi iubesc copiii foarte mult si ma doare foarte mult sa nu-i vad. Am escalat problema la autoritatile locale de acolo, asistenta sociala, MAI, primaria, juristul primariei, fiind un strain in localitatea data mereu am fost directionat dintr-o parte in alta. La momentul cela nu am avut posibilitatea sa angajez un avocat, deci singur mergeam prin instante la 102 km de capitala si fara rezultat. Multumesc p/u orice sfat in intrebarea mea si va doresc tuturor pace si liniste.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Mai întâi de toate vreau să mă expun asupra faptui că a-ți atenționat instanța prin intermediul mail că nu ve-ți putea fi prezent, pe viitor să stiți să solicitați și o recepționare a mesajului dvs deoarece este tot cei posibil mesajul dvs să nu fi fost recepționat.

1. Din speța... mai detaliat dvs și conținutul hotărârii reiese că nu a existat p axțiune cu privire la partajul averii de aceea urmează să vă adresați cu o acțiune în judecată privind partajul averii.

2. Urmează să știți că dacă atacați cu apel hotărârea Judecătoriei Ungheni, cerere de apel nu va fi examinată deja tot acolo ci de Curtea de Apel Chișinău. Cerere de apel urmează doar a fi depusă la cancelaria Judecătoriei Ungheni după care aceștia trimit dosarul către Curtea de Apel Chișinău.

3. La stabilirea locului de trai al copilului, Instanța de judecată va ține cont de recomandările autorității tutelare, și totodată va stabili detaliat graficul de întrevedere, locul, periodicitatea și durata întrevederilor.Graficul de întrevedere va fi avizat de Direcţia municipală pentru protecţia drepturilor copilului teritorială.
Or puteți dacă nu a-ți cerut stabilirea unui grafic de întrevederi o puteți face ulterior, iar autoritatea tutelară va decide termenul sau perioada la care vă referiți, totuși dacă aveți întrebări suplimentare în acest sens puteți suna la nr. acestora ( http://dmpdc.md/contacte/ )

3 august 2018