Rog să-mi dați răspuns la aceste întrebări - eu socot că am dreptate 100 la 100

21 februarie 2018 149

Mulțumim de răspuns. Noi am avut şedințe de judecată şi nu m-am ales cu nimic - decît cu ceea ca să-mi pună organele locale (primăria) hotarele in natură. Primăria mi-a dat o hîrtie precum că vecinii mei au stricat gardul samovolnic (cu 10 ani în urma). Inginerul cadastral este rudă a vecinilor mei şi iar primăria mi-a dat altă hîrtie precum ca aşa sunt hotarele - cică au fost comise erori la masurări, au creat o comisie din trei persoane, inclusiv cu aceeaşi persoana inginer care este rudă. Am cerut de nenumărate ori în scris ca să-mi dea pe altcineva la măsurări - comisia n-a facut nici un fel de măsurări dar au luat aşa hotarîre. Materialul a ajuns la executor judecătoresc, după două somații nu s-a facut nimic şi acum s-a intors materialul iar in judecata (urmează să fie). Nu este clar cum sa facă masurările - scrie în natură - adică la ochi, sau cum vor muta. Intre timp au actualizat terenul fără a anunța vecinii, fără nici un fel de semnături (au actualizat terenul nu în întregime - o porțiune de vreo 40-50 cm au lăsat, necatînd ca sta gardul). Au acapărat o porțiune de la vecinul meu şi hotarul vechi al vecinului (nu-i în viața, nu trăeste nimeni şi nici procură nu are nimeni). La judecata au falsificat cum au putut - sînt semnături care am arătat persoanelor care chipurile au semnat şi nu recunosc nici una (vecini). Să ne judecăm am ajuns fiindcă eu am cerut ca să-mi arate hotarele pe acea porțiune (punctele cadastrale), spunîndu-le de acel act de samovolnicie, mi s-a spus că o să facă verificare la care o să-mi dea act de constatare. M-au luat cu amăgitul şi am semnat şi au facut modificare a terenului - cică eu aşa am cerut (vecinul căruia i s-a luat din teren nu a cerut). Eu am socot că aici este abuz în serviciu şi am înaintat la CNA.
Spuneți-mi, va rog: (1) Actualizarea vecinului cu modificarea hotarelor şi anularea celuilalt vecin eu socot că nu este corecta şi este o încalcare! (2) Dacă aveau dreptul la actualizarea terenului partea pe care au acăpărat de la mine şi materialul este inca în lucru (3) Unde ar trebui să mă adresez dacă nu-s de acord cu răspunsul de la CNA? (4) La şedința care va avea loc la adăugarea sau lamurirea mai detailat a hotărîrii de judecată martorii (vecinii care nu au fost prezenți la judecată, cei care nu recunosc semnăturile) trebuie sa se prezinte, ori deja nu mai are rost? Mulțumesc frumos.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Deciziile CNA cu care nu sunteti de acord, aveti dreptul sa le contestati în instanța de judecata.

16 august 2019