Rudele de gradul 1 pot circula cu masina fara mandat sau procura?

8 iunie 2017 781

Rudele de gradul 1 pot circula cu masina fara mandat sau procura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

DA

8 iunie 2017
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Cu siguranţă pot circula pe teritoriul RM, iar referitor la traversarea frontierii de stat cu mjlocul de transport al rudei de gradul I, politia de frontiera va poate solicita inafara de certificatul de inmatriculare a vehiculului un alt document (procura, mandat, contract de comodat ş.a.) ce atestă dreptul... mai detaliat la utilizarea lui.

8 iunie 2017