S-a aplicat sechestru pe automobil

22 iunie 2021 59

Bună! Am cumpărat un automobil în baza unei procurii. Peste 2 săptămâni, când am vrut să-l înmatriculez pe mine, am aflat că există sechestru aplicat pentru o datorie a fostului proprietar. Acum fostul proprietar este în Marea Britane. Este posibil să fie scos sechestrul?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua domnul Liviu,
La mometul de față proprietarul automobilului este persoana vizata care se află în Marea Britanie. În acest context executorul a aplicat sechestru pe automobil pentru a executa datoria în cauza. Posibilități de a scoate sechestru nu sunt, procedura de excutare nu prevede anularea sechestrului din motiv ca... mai detaliat automobilul a fost procurat, a fost perfectată procură dar nu s-a înregistrat pe noul proprietar. La fel există riscul ca automobilul dat va fi vîndut prin licitatie de către executorul judecătoresc, dacă datoria pînă la urmă nu va fi stinsă. Vă sfătui să apelați la executorul judecătoresc și de ai explica situația dată, dar procentul este foarte mic că executorul va fi deacord să anuleze sechestrul aît de ușor.
Mult succes.

23 iunie 2021