S-a incheiat concediul pentru ingrijirea copilului

5 mai 2024 3

Buna ziua. La sfarsitul lunii aprilie curent, mi s-a incheiat concediul pentru ingrijirea copilului (cu durata de 12 luni). In prezent ma aflu peste hotare si nu vreau sa ma intorc la vechiul loc de munca. Incerc sa iau legatura cu angajatorul pentru a-l informa despre decizia mea, dar nu raspunde. Trebuia sa depun cerere de demisie sau angajatorul poate singur sa ma suspendeze/elibereze din functie? Sau trebuie sa-mi iau concediu din cont propriu pentru inca 1 an? Imi fac griji ca o sa ma elibereze in temeiul CM si prin urmare nu voi mai putea sa ma angajez la un alt loc de lucru.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Alexandra, DVS sumnteți în drept să expediați cu cât mai repede o cerere de concediul prin puștă, din localitatea de unde vă aflați pentru a vă expedia pe aceiaș adresă copia la ordinul de eliberare. Da administratorul este în drept să vă concedieze, automat, cum prevede CM, dar... mai detaliat asta n-o să fie temei de a nu vă angaja din nou, așa ceva nu se face prin includerea în cârticica de muncă, se pronunță ordinul de concediere, DVS sunteți în drept să explicvați, precum că v-ați aflat în decplasare în altă țară, puteți să găsiți o 100 de pricini, că n-ați putut să vă prezentați la timp și alte motive. Administratorul , unde o să vreți să vă angajați nu-l interesează cauza eliberării, dacă ei o să vree să vă ee la un alt serviciu, aicea sunt chestii uni personale.

7 mai 2024