S-a închis fabrica, dar salariul pe august și septembrie nu l-am primit

28 septembrie 2018 44

Bună ziua. Așa o întrebare. Am lucrat la o fabrică de încălțăminte 7 luni. Acum, de o săptămână stau acasă - s-a închis fabrica, dar salariul pe august și septembrie nu l-am primit. Cum să procedez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sunt 2 variante,
1 înaintați o cere scrisă cu așa solicitate. Dacă nu are efect,
2 scriți o plîngere la inspecția muncii
https://ism.gov.md/ro/.

Deja în cel mai rau caz vă adresați cu cerere de chemare în judecată privind încasarea forțată a sumei.

28 septembrie 2018