Sa cumpar sau sa inregistrez o afacere noua?

19 august 2019 187

Salut! Eu doresc sa deschid o afacere si vreau sa o inregistrez ca o SRL noua. Mi-a venit insa o propunere sa cumpar o afacere gata inregistrata. Cum e mai corect: sa o cumpar sau sa o deschid pe a mea noua? Care sunt avantajele si dezavantajele in ambele cazuri?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Salut Eugen,

În cazul în care cumpărați o afacere deja gata avantajele sunt:
1. Patrimoniu existent (bunuri mobile, imobile, mărci);
2. Există deja procese care sunt puse la punct și lucrează;
3. Este o bază de furnizori/companii care deja lucrează cu întreprinderea respectivă;
4. Dacă este o afacere bună, deja aduce profit;
5. Marcă comercială și... mai detaliat nume care deja aduce cumpărători.

Dezavantaje:
1. Posibilitatea existenței unor datorii față de alte companii;
2. Posibil să fie datorii la FISC;
3. Este nevoie de făcut un audit financiar-contabil pentru a vedea starea reală a companiei;

În caz că deschideți o afacere și un SRL nou, atunci trebuie să începeți de la zero. Totul depinde de scopul pe care îl urmăriți și resursele pe care le aveți.

Dacă aveți nevoie de consultație detaliată vă sunt la dispoziție.

O zi bună!

19 august 2019