SA "Servicii Comunale"

13 iunie 2018 28

Buna ziua! SA "Servicii Comunale" mă obligă să scriu cerere pentru a-mi schimba contorul la apă. Eu sunt de acord să-mi schimbe contorul, însă nu vreau să scriu cerere, deoarece nu mie îmi trebuie. Am primit înștiințare că la mine fântâna nu corespunde cerinților și că trebuie de schimbat apa, altfel livrarea apei va fi sistată. Eu i-am întrebat de unde știu că la mine sunt încălcate cerințele pentru amenajarea fântânii și au răspuns că cunosc din spusele controlorului. Sunt eu obligată să scriu cerere pentru schimbarea contorului? Au dreptul să-mi deconecteze apa?

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Anna.
Pentru a beneficia de un serviciu oarecare este normal să aveți un contract semnat de ambele părți. Studiați cu atenție contractul cu SA,,Servicii Comunale”, sunt sigur că acolo sunt stipulate condițiile de instalare și întreținere a contorului. Procedați așa cum scrie în contract și anexele lui, (dacă există.)

2 septembrie 2018