Salarii

12 noiembrie 2017 92

Buna, am așa o întrebare. Lucrez de 10 ani bibliotecară, în comuna noastră au fost 3 biblioteci la un moment dat, primarul le-a comasat aducînd tot fondul în biblioteca la care activez. În urma acestor comasări, fondul s-a mărit pînă la 17 mii, pe lîngă toate acestea mai suntem aderați la Programul Novateca. Deci biblioteca este un centru comunitar la care vin foarte mulți utilizatori. Problema este că toți anii rog Administrația Publică Locală să-mi ofere cel puțin jumate de salariu de deriticatoare. Răspunsul este că nu se permite sa am un salariu jumate, dar oare se permite eu sa fac singură toate activitațile pe care la fac? Vă rog să-mi dați un raspuns unde sa ma adresez și care sunt legile.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Bună ziua. Conform Legii 436/28/12/2006 bugetul bibliotecii este separat. conform art. 29 din susnumita Lege, primarul propune și Consiliul Local (art.14) aprobă bugetul și eventual salarizarea colaboratorilor bibliotecii. Dacă Dtră demonstrați că volumul de muncă s-a majorat, puteți solicita o majorare de salariu, sau lucru în cumul. Noua Lege 160... mai detaliat din 20/07/2017 cu privire la biblioteci reglementează activitatea bibliotecilor

13 noiembrie 2017

Buna seara eu totusi vreau sa stiu daca imi vor respinge iarasi cererea unde sa ma adresez la care instanta. Multumum anticipat.

22 noiembrie 2017