Salariile neachitate de catre angajator

31 iulie 2019 14

Buna ziua. Eu cu sotia am fost la munca in Bulgaria la uzinza X, prin intermediul firmei din Chisinau Z. Salariul pentru primele 2 luni l-am primit, insa salariul pentru a 3-a luna nu vor sa mi-l achite. In total, conform contractului de angajare si conform orelor lucrate, ei ne sunt datori cu 1.027 euro. Cum sa procedam ca sa vedem salariile noastre? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În primul rând adresațivă cu o cerere în scris către firma respectivă la care ați lucrat or firma din Chișinău dacă deține careva obligații în acest sens în care solicitați să vă fie achitat salariul conform contractului indivual de muncă pe care îl aveți încheiat, în caz contrar apelați... mai detaliat la organele de drept, în RM la Inspecția Muncii iarăși în cazul în care firma din Chișinău poartă careva răspundere or la organele abilitate din Bulgaria angajând un avocat de acolo să vă reprezinte.

1 august 2019