Salariu achitat in numerar

7 aprilie 2020 107

Buna ziua. Daca primesc salariul in numerar, are dreptul angajatorul sa nu-mi achite salariul din cauza pademiei de Covid-19. Unii colegi primesc salariul pe card, dar noua (trei persoane) care primim salariul in numerar, nu ne-a fost achitat salariul, au zis ca o sa-l primim in luna mai pentru 2 luni. E corect asa ceva? Puteti sa ma ajutati, va rog?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Aliona,

Categoric nu. Salariații nu trebuie să fie discriminați pe așa motiv. Vă adresați cu plîngere la inspecția muncii.

7 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Suplimentar la cele spuse de catre Dul Artur tin sa mentionez de posibila evaziune fiscala care este sanctionata penal si in cazul in care a*ti muncit si nu a-ti participat la platile obligatorii la bugetul de stat puteti fi in calitate de complici

10 aprilie 2020