Salariu calculat incorect de către companie

11 octombrie 2021 58

Buna ziua. M-am eliberat de la serviciu în mod corespunzator (cerere, 2 săptămâni lucrate). Respectiv, pe data de 10 a lunii următoare am primit salariul pentru ultima luna de activitate. In ultima luna am avut și un premiu, la calcularea/achitarea salariului suma conform fluturașului era mai mare. Acum m-a contactat o persoana de la contabilitate ca eu sa întorc firmei diferența. Sunt obligată sa întorc aceasta diferența? Ce stipulează legea pentru astfel de situatii? Menționez ca cardul salarial a fost închis deja.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu este clar dacă suma suplimetară v-a fost acordată ca premiu sau nu, în caz contrar poate fi calificată ca o suma nejustificată și să fiți obligată la restituirea ei, în cazul în care v-a fost acordată în calitate de premiu , angajatorul nu poate pretinde la restituire.

12 octombrie 2021