Salariu in numerar

11 septembrie 2020 80

Buna ziua. Daca cardul pentru indemnizație a fost blocat, iar acum m-am angajat oficial, pot primi salariu in numerar sau va fi si el reținut?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă acesta a fost pus sub sechestru, atunci orice intrare este colectată de executor judecătoresc.

Verificați legalitatea aplicării măsurii asigurătorii or executorul poate sechestra doar cuantumul sumei datorate și nu intreg cont bancar totodată sunt anumite tipuri de indemnizații exceptate de la posibilitatea aplicării sechestrului.

12 septembrie 2020