Salariu in perioada executarii serviciului militar cu termen redus

27 aprilie 2018 63

Activez in cadrul unei intreprinderi, cu contract individual de munca pe termen de 2 ani. Recent am primit ordin de incorporare in fortele armate cu serviciu militar pe termen redus. Pe perioada executarii serviciului militar pe termen redus se achita salariul?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Nicolae.

Contractul individual de muncă se suspendă în caz de încorporare a salariatului în serviciul militar cu termen redus.

Suspendarea contractului individual de muncă presupune întreruperea prestării muncii de către salariat și a plății drepturilor salariale de către angajator. Pe toată durata suspendării contractului individual de muncă, drepturile și obligațiile părților,... mai detaliat în afară de cele privind prestarea muncii și plata salariului, continuă să existe.

Prin urmare, în decursul perioadei de executare a serviciului militar pe termen redus, salariatului nu i se achită salariul, deoarece acesta nu lucrează. Totuși, salariatul își menține dreptul la locul de muncă.

O zi bună.

28 aprilie 2018