Salariu neachitat

26 iulie 2017 126

Buna ziua! Intrebarea mea consta in: la data de 20 august 2014 am fost concediat din cadrul intreprinderii la care am activat, dar nu mi-a fost achitat salariul. Puteti sa-mi spuneti: termenul de prescriptie a expirat sau inca nu? Ca sa depun cererea in instanta de judecata pentru achitarea salariului cuvenit.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 355. Examinarea cererii privind soluţionarea
litigiului individual de muncă
(1) Cererea privind soluţionarea litigiului individual de muncă se depune... mai detaliat în instanţa de judecată:
b) în termen de 3 ani de la data apariţiei dreptului respectiv al salariatului, în situaţia în care obiectul litigiului constă în plata unor drepturi salariale sau de altă natură, ce i se cuvin salariatului.

26 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Codul Muncii stipuleaza expres faptul ca cererea privind soluţionarea litigiului individual de muncă se depune în instanţa de judecată în termen de 3 ani de la data apariţiei dreptului respectiv al salariatului, în situaţia în care obiectul litigiului constă în plata unor drepturi salariale sau de altă natură,... mai detaliat ce i se cuvin salariatului.

Rezulta ca dvs mai aveti acest drept citeva saptamini pina la data de 20 august .

Aceasta reglementare o gasiti la art. 355 alin.(1) lit.b) al CM ( http://lex.justice.md/md/326757/ )

26 iulie 2017