Salariu neachitat

19 octombrie 2022 49

Buna ziua. In urma cu 3 luni activam la o alta interprindere (angajat oficial), cand am primit o oferta de la alta companie. Am acceptat noua oferta si am plecat de la vechiul angajator, insa acesta refuza pana in ziua de astazi sa-mi plateasca salariul pentru ultimele 2 luni lucrate. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, este necesar sa intocmiti o notificare prealabila in adresa angajatorului pentru achitarea sumei restante, in cazul in care acesta nu satisface reclamatia, va puteti adresa in instanta de judecata pentru incasarea salariului neachitat + penalitate legala care constituie 0,3 % pentru fiecare zi de intarziere.

Va pot ajuta in... mai detaliat acest sens, contactati-ma pe adresa de email : rotaru.help@gmail.com

20 octombrie 2022