Salariul și datoria

30 septembrie 2019 99

Bună ziua. Am datorie la 2 companii de creditare. Acum m-am angajat oficial la lucru. Salariul va fi pe card. Spuneți, va rog, se va bloca tot salariul pe cont sau se va retine doar o parte din salariu? Va mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Depinde cum va acționa executorul judecătoresc. Cel mai probabil va bloca întreaga sumă.
Pentru evitarea ceste situații ridicați de la bancă și angajator câte o confirmare din care reiese cu certitudine că la acest cont curent de card vi se transferă salariul, iar executorul nu va putea mai mult decât îi... mai detaliat permite Codul de executare în cazul în care în privința aceluiași debitor sunt emise și prezentate spre urmărire mai multe documente executoriu privind încasarea sumei.

30 septembrie 2019