Salarizare

13 ianuarie 2019 46

Sint angajata la un gimnaziu ca asistent medical, unde avem 300 de elevi. De cand a iesit legea salarizarii in decembrie 2018, domnul director zice ca nu are de gand sa plateasca acesti bani si vrea ss comaseze functia la 0,5 functii. Are dreptul conform legii ori nu? Daca da, cate ore de lucru revin la 0,5 functie, daca suntem institutie publica la autogestiune.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Asta ar insemna un transfer.
Transferul poate avea loc doar cu acordul salariatul, doar printr-un acord aditional la contractul de munca, acceptat de salariat.

13 ianuarie 2019