Salarizarea in domeniul educatiei

20 iunie 2017 37

Buna ziua, mama mea lucreaza in domeniul educatiei (gradinita). Conducerea instituţiei a agresat asistenta medicală (a lovit-o), iar mama a fost unicul martor. Pentru a se razbuna, conducerea a emis un ordin de salarizare de la unu intreg la 0.75 cu privire la co

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dacă funcția se exercită deplin (ca grafic), si doar de către o persoană, atunci Ordinul angajatorului este ilegal și trebuie să fie contestat în instanța de judecată

20 iunie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Radu.

Daca mama Dvs a activat pe 1 unitate de funcție este ilegal sa fie transferată pe 0,75 funcție, fără acordul mamei dvs.

Adresați-vă la Inspectia Muncii cu o petiție pentru a urgenta rezolvarea problemei.

Ulterior daca nu se rezolva, Va adresați în instanța de judecată.

24 iunie 2017