Salarizarea muncii prin cumul

15 martie 2020 233

Bună ziua! Un functionar public (contabil-sef) din primărie îndeplinește temporar si functia vacanta de secretar al consiliului. Este legal ca această persoană să primească 2 salarii de funcție + 20% spor de performanță? Vă mulțumesc!

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

Potrivit prevederilor art. 25 alin. (3) din Legea privind funcția publică si statutul funcționarului public, acest cumul de funcții este legal.

Iar potrivit Legii privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar cumulul de funcții în cadrul aceleiași unități bugetare se permite în condiția în care programul de muncă nu... mai detaliat se suprapune..

Totodată, legea nu interzice stabilirea unui salariu deplin în caz de cumulare și acordarea sporului de performanță pe care l-ați specificat.

Succese!

22 martie 2020

Mersi mult!

22 martie 2020