Automobil cu numere straine

5 ianuarie 2021 18

Salut! Am intrat in Republica Moldova cu o masina cu numere straine. Masina e scrisa pe mine, detin cetatenie straina. Daca a trecut termenul de 180 de zile si ma opreste politia, are dreptul sa aresteze masina sau sa-mi aplice amenda?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună
Poliția pe fapt nu va poate amenda insa serviciul vamal va poate amenda si obliga sa scoateti auto dințara daca sunt incalcate regulile de introducere, sau poate aresta automobilul pina la clarificarea situației.

7 ianuarie 2021