Samavolnicie

22 august 2018 48

Buna ziua. Am procurat recent un teren pentru constructii, insa terenul este blocat de vecinul de vizavi cu un dig de aproximativ 3 metri pentru a-si nivela curtea proprie, totodata blocand strada centrala. Am sesizat primaria si am primit un raspuns verbal ca totul e ok si ei nu pot decat sa dezblocheze drumul si nu se poate face nimic, deoarece a trecut ceva timp de la ridicarea acestui dig. Unde as putea face o expertiza proprie pentru a cauta dreptate in judecata. Mersi anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cat despre expert, v-as recomanda sa va adresati la unul independent (CEXIN spre exemplu) . Totodata sesizati Inspectia de Stat in Constructii care urmare a constructiei neautorizate va intocmi un proces verbal , ulterior prin instanta de judecata solicitati demolarea constructiei si achitarea prejudiciilor si cheltuielilor de judecata !... mai detaliat
Adresati-va si la politie cu o plingere in privinta samovolniciei !
Succese !

23 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Petru,
De fapt, vecinul dvs va îngrădește dreptul dvs de a folosi și poseda propriul bun reieșind din interesele proprii.
Urmează să vă adresați în instanţa de judecată împotriva vecinului și sa solicitați obligarea remedierii situației cu revenirea la situația anterioară.
Apropo, astfel de instituție precum Inspecția de Stat în Construcții nu... mai detaliat mai exista deja. În urma reorganizării și fuzionarii a 7 instituții într-una singura actualmente aceasta se numește Agenția pentru Supraveghere Tehnică, însă aceasta nu mai are dreptul sa constate/atragă la răspundere contravențională persoanele pentru o asemenea încălcare despre care ne spuneți Dvs.

Succese!

23 august 2018