Sancțiuni pentru insulte pe un grup Viber

4 martie 2020 56

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, ce pedeapsa risc dacă am numit un om "degradat nesimțit " si "prețul Dvs. este de 1 bănuț ca medic si părinte " pe un grup Viber de locatari? Și ce risca persoana care a scris pe grup public ca eu am dereglari psihice? Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Elena,

Ceea ce ați făcut se numește cyber bullying. La noi legislația nu pedepsește pentru așa ceva.

5 martie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Puteti fi trasa la raspundere contraventionala pentru Injurie sau Calomnie, daca se va putea demonstra ca Dvs ati fost cea care ati scris acel text. Faptul ca detineti numarul de telefon respectiv la abonament, pe numele Dvs, este o proba suficienta.

6 martie 2020