Santajare de la colectori pentru o plata nejustificata

6 februarie 2020 38

Buna ziua. Sunt ingrijorata din motiv ca un provider de internet pretinde de la mine sa-i achit 270 lei pentru ca eu nu am fost la timp sa reziliez contractul cu ei. Cand m-am prezentat la ei peste o luna, ei imi cer sa achit perioada aceasta de parca ei ar fi prestat ceva servicii - fara ca eu sa achit la inceputul lunii abonamentul, ei niciodata nu ofera internet in avans (ca peste tot). In fine - din noiembrie 2017 ma tachineaza cu sunete, cu scrisori de la colectori, cu scrisori de chemare in judecata pana la ziua de azi, anul 2020. Eu trebuie sa plec peste hotare pe vreo 3 luni, dar sunt panicata daca ar putea sa-mi faca probleme la iesirea din tara in legatura cu pretinsa datorie. Puteti sa ma lamuriti daca risc ceva la iesirea din tara?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Victoria,

Conform Codului de Executare, executorul judecătoresc poate prin intermediul instanței de judecată aplica interdicția de a părăsi țara doar atunci cînd prezenţa debitorului este necesară pentru executarea eficientă a documentului executoriu şi doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu, cu obligarea executorului judecătoresc de a... mai detaliat efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii.

Interdicția se aplică pe cel mult 6 luni.

7 februarie 2020