Sarcina, concediu de maternitate și îndemnizații pentru copil

27 martie 2020 183

Bună ziua. Sunt însărcinată în 8 săptămâni. Sunt angajată oficial, dar aș dori să primesc concediul de maternitate și indemnizațiile pe numele soțului. Cum să procedez, trebuie să mă concediez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua,

Legea prevede concediul paternal care se acordă pentru a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea copilului nou-născut.

Tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice. Concediul paternal se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de... mai detaliat la naşterea copilului. La cerere se anexează o copie a certificatului de naştere al copilului.

28 martie 2020