Schimb auto fără înregistrare de doc

24 mai 2019 43

Salut! Am făcut un schimb - mașina mea de model Dacia pe alta mașina de model Chevrolet. La efectuarea schimbului, nu am întocmit niciun act. La fata locului cand am efectuat schimbul, stapanul automobilului Chevrolet mi-a spus: ”batem palmă și înapoi nu mi-o aduci”. După efectuarea schimbului, peste o saptamana am investit în reparația auto, apoi iar am investit, și mai am de investit. I-am spus stapanului Chevrolet ca eu am numai probleme cu mașina și ori sa îmi facă diferența, să-mi achite cheltuielile (ca eu am luat mașina ca mașina bună) sau să-mi întoarcă înapoi Dacia. Pe Chevrolet el are doar procura, eu pe Dacia is proprietar. E posibil să-mi restitui înapoi Dacia și sa ii dau Chevrolet,sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Rezultă ca cel ce va transmis auto nu e proprietar, în așa caz proprietarul poate să apară si să solicite să restituiți mașina, refuzînd să vă compenseze careva cheltuieli.
Dacă careva acte privind transmiterea mașinii nu au fost întocmite, sunteți în continuare proprietar.
Totodată, dumneavoastră puteți solicita restituirea mașinii dumneavoastră, dacă... mai detaliat se refuză, adresațivă cu cerere la organele de poliție, și chiar instanța de judecată pentru a obliga în acest sens.

24 mai 2019