Schimb de noapte

27 septembrie 2019 23

Daca copilul merge in clasa intai, parintele (mama) poate fi scutita de schimburi de noapte, daca serviciul ei include, conform graficului, ture de noapte?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ludmila.

Nu se admite atragerea la munca de noapte:
a) a salariaţilor în vârstă de până la 18 ani,
b) a femeilor gravide, precum şi
c) a persoanelor cărora munca de noapte le este contraindicată conform certificatului medical.

Mai mult, pot presta munca de noapte doar cu acordul lor scris:
a) persoanele cu dizabilităţi severe... mai detaliat şi accentuate,
b) unul dintre părinţii (tutorele, curatorul) care au copii în vîrstă de până la 4 ani sau copii cu dizabilităţi
c) persoanele care îmbină concediile pentru îngrijirea copilului cu activitatea de muncă şi
d) salariaţii care îngrijesc de un membru al familiei bolnav în baza certificatului medical.

Angajatorul este obligat să informeze în scris salariaţii menţionaţi despre dreptul lor de a refuza munca de noapte.

Prin urmare, legea nu prevede o astfel de scutire pentru părinții ce au copii în clasa întâi.

Vedeți articolul 103 din Codul muncii: http://www.legis.md/cautare/rezultate/113032

25 octombrie 2019