Schimb de proprietar la apartament

22 septembrie 2018 46

Bună ziua. Un an în urmă am procurat un apartament pe care l-am scris pe fecior. Cum aș putea schimba proprietarul apartamentului (să îl scriu pe mine), dacă feciorul este împotrivă? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alexandru,
Doar dacă feciorul dvs dorește să o facă benevol și nesilit de nimeni.
Altfel, este practic imposibil să anulați acest contract.

22 septembrie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

În cazul în care este vorba de donaţie, atunci ar fi posibilă rezoluţiunea contractului dar legea prevede doar cîteva sintuaţii în care este posibilă rezoluţiunea, (ex. dacă donatarul (feciorul) a atentat la viaţa donatorului sau a unei rude apropiate a acestuia, dacă se face vinovat de o altă faptă ilicită... mai detaliat faţă de donator etc.)

Servus

25 septembrie 2018