Schimb valutar

18 iulie 2023 3

Buna ziua. Pe data de 18/07/23 am mers la un schimb valutar, am dat 350 € (7x50), am numarat banii in fata casierei (ea nu a vazut cand i-am numarat). Cand i-am inmanat casierei banii la casiera, i-am spus ca sunt 350. Mi-a luat banii, i-a numarat, apoi i-a pus in aparatul care numara banii, aparatul a aratat 300, casiera mi-a zis 300, dar eu nu am auzit-o. Mi-a dat banii, am iesit afara si am vazut ca in bonul eliberat scrie 300. M-am intors imediat si i-am zis ca mi-a cu 50€ mai putin. A venit un domn si mi-a aratat video de pe camerele de supraveghere. Pe video nu se inteleg bine miscarile, unicul lucru care s-a vazut clar e aparatul care numara banii si care indica 300. Domnul mi-a spus sa merg oficiul principal sa ma lamuresc si sa vad inregistrarea video, deoarece la el pe telfon din cauza internetului imaginile nu erau clare. Am vreo sansa sa recuperez banii? Cum trebuie sa procedez? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă pe înregistrările video va fi văzut 7 bancnote atunci puteți avea sorț de izbîndă, în caz contrar nu o să puteți demonstra acest lucru.
Nu întîmplător mereu se solicită renumărarea banilor în prezența casierului.

19 iulie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Elena! Nu vă lasați bătută, solicitați înregistrarea video de la oficiul central. În caz că aveți nevoie de ajutor juridic, puteți apela la nr. 069049267

19 iulie 2023