Schimbare denumire SRL

27 iunie 2019 736

Buna ziua. Spuneti va rog cat de sofisticata este procedura de schimbare a denumirii unui SRL, care sunt pașii de parcurs și cât va costa? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Reglemantare normativă: art.24, art.25 din Legea 845/1992, art.3, art.13 din Legea 135/2007, art.9, art.16, art.17 din Legea 220/2007 şi art.66 din Codul Civil.

La structura teritorială a organului înregistrării de stat se prezintă următoarele documente:

cererea de înregistrare a modificărilor, conform modelului aprobat de organul înregistrării de stat;
hotărîrea organului competent al... mai detaliat persoanei juridice privind modificarea actelor de constituire şi a datelor înscrise în Registrul de stat;
actul adiţional cu privire la modificarea actelor de constituire;
documentul ce confirmă achitarea taxei de înregistrare a modificărilor;
copia de pe avizul publicat în Monitorul Oficial al Republicii Moldova privind schimbarea denumirii;
Plata pentru înregistrarea modificărilor operate în documentele de constituire şi în datele înscrise în Registrul de stat se efectuează în modul şi condiţiile prevăzute la art.4 din Legea 220/2007.

La plăţile pentru înregistrarea modificărilor se calculează şi

Taxa de stat pentru acte notariale – 10 lei

Urmează să vă adresați la Agenția Servicii Publice din raza unde se află firma pentru procedura dată

27 iunie 2019