Schimbare nume

1 august 2018 115

Buna ziua! Minor 5 ani, are familia tatalui (cetatean al statului roman), tatal figureaza in certificatul de nastere al copilului. Nu am fost casatoriti legal. Care este modalitatea de a schimba numele copilului in numele meu (mama) si de a-l lipsi pe tata de drepturi parentale. Casatoria oficiala (reintregirea familiara) cu un cetatean SUA ar grabi procesul respectiv? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Daniela, vedeți recomandările:
1. Pentru modificarea numelui copilului trebuie să țineți cont că în caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul... mai detaliat minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele minorului.

2. Ce ține de decăderea din drepturile părintești:
- Conform art. 67 din Codul Familiei, părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

- Art. 68 din Codul Familiei prevede modalitatea de decădere din drepturile
părinteşti:
(1) Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.
(2) Acţiunea privind decăderea din drepturile părinteşti poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară locală/teritorială.

(3) Cererea privind decăderea din drepturile părinteşti se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.

(4) Instanţa judecătorească este obligată să transmită, în termen de 3 zile din momentul cînd hotărîrea privind decăderea din drepturile părinteşti a rămas definitivă, o copie a acesteia organului de stare civilă din raza teritorială a instanţei.

3. Raportul dmn. cu cetățeanul străin în vederea căsătoriei nu produce efecte pentru situația schimbării numelui copilului sau decăderii din drepturile părintești a tatălui.

Succese!

1 august 2018