Schimbarea actelor dupa casatorie

19 august 2021 17

Buna ziua! O persoana s-a casatorit cu un cetatean strain, si a transcris certificatul de casatorie in Moldova. Actele de identitate si pasaportul biometric inca nu le-a trecut dupa familia sotului. Acum urmeaza sa plece peste hotare. Intrebarea: poate sa iasa din tara cu pasaportul biometric vechi, adica cu numele de pana la casatorie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Ecaterina, de e posibil, fiindcă alte schimbări nu sau făcut, documentele au rămas în aceia postură.

20 august 2021