Schimbarea executorului judecătoresc

11 ianuarie 2019 62

Buna ziua. Cum pot schimba executorul judecătoresc din raion pe Chișinău (în legătură cu pensia de întreținere pt copil)? Este posibil așa ceva? Abia s-a emis hotărârea, dar am înțeles că executorul va fi din raionul fostului soț, însă eu aș dori sa fie din Chișinău pentru a ține legătura cu el (mai ales că soțul nu locuiește la adresa indicată la judecatorie, ci la gazda dar neagă acest lucru). Daca e posibil un model de cerere. După ce depun cererea ce trebuie sa fac? Mulțumesc anticipat și scuzați de multe întrebări în același mesaj, am multe neclarități.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Cristina,
Dvs puteți prezenta documentul executoriu spre executare oricărui executor judecătoresc deoarece, în asemenea cazuri executorul judecătoresc din raza domiciliului debitorului nu are competența exclusivă.

11 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Regula generală este prevăzută la art. 30 Cod de Executare-
Documentele executorii privind încasarea plăţilor periodice, se prezintă spre executare executorului judecătoresc în a cărui competenţă teritorială, stabilită de camera teritorială a executorilor judecătoreşti, se află domiciliul sau sediul debitorului.

Domiciliul debitorului poate sa fie și într-un apartament/casă... mai detaliat închiriată, depinde ce este indicat în buletinul de identitate al debitorului.

Ca excepție de la această competență exclusivă, la cererea motivată a Creditorului, documentul executoriu poate fi strămutat la alt executor judecătoresc, de exemplu de la domiciliul creditorului.

Model de cerere nu există, pentru ca aceasta se face in formă liberă, cu indicarea motivelor (de exemplu- dificultati de deplasare in acel raion, existența copilului minor la întreținere, etc.)

De mentionat faptul că in cazul admiterii cererii motivate a creditorului privind stramutarea documentului executoriu, NU poate fi contestată in nici un mod de catre debitor.

Asadar, consider corect ca initial sa prezentati documentul executoriu la un executor care este competent de regula, adica de la domiciliul debitorului.
Dupa care, depuneti la acel executor cererea privind strămutarea documentului executoriu la altul din Chișinău.

Astfle veți evita o eventuală contestare de catre debitor a faptului depunerii documentului executoriu la un executor din Chișinău, care, de regulă, nu are așa competență.

12 ianuarie 2019