Schimbarea fondatorului G.T.

10 ianuarie 2018 116

Tatal meu este detinatorul unei G.T., a ajuns la virsta cind nu mai vrea sa tina G.T. si vrea sa o lase mostenire. Cum se face procedura ca eu sa fiu si fondator al G.T. ? (eu sunt fiul lui).

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Moștenirea are loc conform legislației civile stabilită în codul civil începând cu art. 1499.

O altă variantă prevăzută de legea cu privire gospodăria țărănească este să vă deplasați la primăria din localitate unde a-ți înregistrat G.O și să solicitați schimbarea fondatorului totodată să modificați actul de constituire, iar tatăl dvs să-și... mai detaliat dea demisia.

10 ianuarie 2018
Ana Rotar
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună, Gheorghe. Fondatorul nu poate fi modificat, aceasta este persoana care a fondat G. Ț., în acest caz tatăl dmv. Ceea ce doriți de fapt să faceți, este înlocuirea conducătorului gospodăriei țărănești. Respectiv, trebuie să vă adresați cu o cerere Primăriei care a înregistrat gospodăria, pentru a efectua modificările în... mai detaliat Registrul gospodăriilor țărănești.

10 ianuarie 2018

multumesc frumos :)

15 ianuarie 2018