Schimbarea fondatorului si conducatorului gospodariei taranesti (GȚ)

4 martie 2017 286

Buna ziua. Fondatorul si conducatorul gospodariei taranesti este sotul meu. Datorita unui proiect, imi convine sa schimbam atit fondatorul cit si conducatorul pe numele meu (al sotiei). Spuneti -mi va rog cum sa procedam. Multumim anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Stimata Elena,

Conform Legii privind gospodariile taranesti (de fermier), conducatorul GT "isi poate da demisia ori poate fi destituit prin hotărîre a membrilor ei în cazul executării necorespunzătoare sau neexecutării îndelungate a atribuţiilor" (art. 15 alin. (4)), iar "în cazul eliberării fondatorului din funcţie, unul dintre membri care a atins vîrsta... mai detaliat de 18 ani şi are capacitate de exerciţiu deplină, ales de ceilalţi membri ai gospodăriei" (art. 15 alin. (1)) va fi noul conducator al GT.

La fel, legea mai prevede ca "În cazul înlocuirii conducătorului gospodăriei ţărăneşti, membrii ei anunţă în scris, în decursul unei săptămîni, primăria care a înregistrat gospodăria." (art. 15 alin. (5)).

Fondatorul unei GT nu poate fi inlocuit si el va ramine a fi sotul Dvs.

Mult succes!

7 martie 2017