Schimbarea functiei si micsorarea salariului

21 mai 2020 39

Buma ziua. Lucrez de 4 ani la o fabrica in functia de sef de tura. Sefa de la resurse umane are o antipatie fata de mine, 2 ani in urma a incercat sa ma concedieze, dar nu i-a reusit. Acum imi spune ca nu mai are nevoie de functia mea si imi cere sa ma eliberez si in acelasi timp sa ma reangajez, dar la o functie inferioara, cu un salariu mai mic cu 50%. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Ce pot sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

1. Sa refuzati demisia daca vi se cere.
2. Sa evitati motivele pentru sanctionarea disciplinara.
3. Sa beneficiati de garantiile prevazute de lege, in cazul in care functia Dvs va fi redusa: vedeti art. 86 alin. (1) lit. c) si alin . (2), 87, 88, 183, 184 si 186 din... mai detaliat Codul muncii https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113032&lang=ro
4. Sa solicitati in scris angajatorului acordarea acestor garantii, in cazul in care vi se refuza/incalca - preferabil de rezolvat disensiunile pe cale amiabila, in caz contrar:
5. Sa depuneti o plingere la inspectia muncii si/sau o cerere de chemare in judecata (atentie, pentru repararea prejudiciului moral si material exista o procedura prealabila in art. 332 din Codul muncii).

Succes!

22 mai 2020