Schimbarea hotarelor terenului

18 septembrie 2023 3

Bună ziua! Deținem în proprietate un teren cu casa individuală de locuit, procurate cu 3 ani în urmă. Vecina de alături ne ”roagă” să semnam niște acte precum că suntem de acord să schimbam hotarele terenului. Ea nu poate perfecta actele de proprietate dobândită prin succesiune testamentară și invocă faptul că în timpul când s-a făcut delimitarea hotarelor, s-a produs o eroare și acum toate casele situate în același rănd trebuie să iși mute hotarele în dreapta cu 1m. Cât de legal este această revendicare a vecinei? Chiar suntem nevoiți să cedăm acest 1m de la hotar? Care sunt pașii noști de urmat în așa situație?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Maria! Este posibil asa situatie, insa necesita de verificat. Putea sa fie eronat facut delimitarea. Pentru suport si ajutor juridic, puteti apela la nr. de telefon 069049267

18 septembrie 2023