Schimbarea liniei de hotar

29 octombrie 2018 85

Buna! As dori sa stiu: e posibil de schimbat linia de hotar intre vecini? Casa e construita tare demult chiar pe hotar si as dori sa schimb linia de hotar cu 1 metru de la casa. E posibil? Mersi!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Inițial poate fi imposibil de schimbat linia de hotar deoarece prin urmare ea poate atenta la dreptul de proprietate al vecinului și din contra acesta s-ar putea opune faptului că dacă ați construit casa pe linia de hotar fara respectarea limitei.

Totuși în cazul dvs dacă indicați faptul că construcția... mai detaliat este de mult timp și nu au existat obiecții față de ea până acum atunci ar fi posibil.

Aceste momente urmează să le coordonați cu oficiu cadastral teritorial (AGP prezent), unde inginerul cadastral în urma analizei actelor sau prezenței la fața locului vă va informa daca este posibil sau nu.

30 octombrie 2018