Schimbarea modului de folosință a bunului imobil

28 august 2023 3

Bună ziua. Vreau să procur o casă de vacanță (vilă). Ulterior aș vrea să schimb destinația bunului imobil, adica să fie casă de locuit individuală, pentru ca să pot să-mi fac viză de reședință acolo. Este posibil așa ceva și care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Cristina.
Verificați statutul juridic al terenului unde este amplasată căsuța de vacanță.
Dacă terenul este amplasat în intravelanul localității atunci puteți, dacă terenul este amplasat în extravelan localității atunci NU puteți să beneficiați de viză de reședință la adresa respectivă.
Schimbarea destinației este o procedură complexă cu implicarea consiliului de... mai detaliat administrație a localității respective.

Recomand insistent de a obține o consultație detaliată la un avocat specializat în relații funciare.
Succese.

30 august 2023